در این بخش به بررسی قسمت‌های مختلف کاری نرم‌افزار Photoshop CS5 خواهیم پرداخت.


نوار ابزار یا Tool Bar در سمت چپ صفحه قرار دارد، که از ابزارهای موجود در آن برای ویرایش تصاویر استفاده می‌شود.


در بالای آن پنل کنترل قرار دارد که شامل تنظیمات مربوطه به ابزار انتخاب شده می‌باشد.در سمت راست بخش مربوط به پنل‌ها قرار دارد. این پنل‌ها دارای گزینه‌های مربوطه به ویرایش تصاویر می‌باشند.در بالای صفحه، نوار منو قرار دارد که شامل منو‌های برنامه می‌باشد. برخی از دستورات موجود در این منوها نیز در داخل پنل‌ها نیز وجود دارد.این قسمت نوار Application نام دارد و شامل ابزاهای کنترلی می‌باشد.
از طریق گزینه‌های موجود در منوی Arrange documents، می‌توانید چندین فایل را به طور هم‌زمان کنترل کنید. از طریق منوی بازشوی Screen mode نیز می‌توانید حالت نمایش فایل را تغییر دهید.با استفاده از منوی بازشوی View Extras، امکان فعال‌سازی قابلیت‌های Guid، Grid و Ruler برقرار می‌باشد. از این منو، روی گزینه‌ی Show Ruler کلیک نمایید.به طور پیش‌فرض، واحد سانتی‌متر برای خط‌کش در نظر گرفته می‌شود. در هنگام کار با Web Document، واحد پیکسل به عنوان واحد پیش‌فرض در نظر گرفته می‌شود، برای تغییر واحد پیش‌فرض می‌توانید روی خط‌کش راست کلیک نموده و واحد مورد نظر خود را برگزینید.مجداً در منوی View Extras روی Show Ruler کلیک نمایید تا خط‌کش غیر فعال شود.
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
به این ترتیب در این بخش با اجزای رابط کاربری فتوشاپ آشنا شدید.